Zapraszamy na praktyczne warsztaty dotyczące zasad poprawnego ustalania podstawy wymiaru zasiłków w oparciu o aktualne wyjaśnienia z uwzględnieniem najnowszych interpretacji ZUS.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków należy do najtrudniejszych etapów przy rozliczaniu zasiłków, a trudność ta uzależniona jest od regulaminu i zasad wynagradzania u danego pracodawcy. Do tego dochodzą jeszcze okoliczności zmiany wynagrodzenia, zmiany wymiaru czasu pracy, zmiany warunków zatrudnienia i tzw. składniki utracone.
Ponadto ZUS poinformował o zmianach w interpretacji zagadnień związanych z zasiłkami i podstawą wymiaru zasiłków, dla których wydał nowe wytyczne dotyczące m.in.:
a/ wynagrodzenia a zwolnienie pracownika od pracy z powodu siły wyższej,
b/ zmiany interpretacyjnej w sprawie uwzględnienia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego umów zlecenia zawartych z własnym pracownikiem lub wykonywanie umowy na rzecz własnego pracodawcy (zmiana ta jest korzystna dla pracowników zawierających umowy cywilnoprawne z własnym pracodawcą. Nowe zasady należy stosować w bieżących sprawach, natomiast osoby ubezpieczone mają prawo do składania wniosków dotyczących wcześniejszych okresów. Po złożeniu takiego wniosku ZUS przeliczy podstawę i dopłaci różnicę w zasiłku. Z kolei płatnicy, którzy sami wypłacają zasiłki również muszą stosować te zasady).
Na szkoleniu zostaną omówione wszystkie zagadnienia dotyczące prawidłowego ustalania podstawy wymiaru zasiłków wraz z rozwiązywaniem licznych przykładów (praca na przykładach).
Szkolenie prowadzone jest przez renomowanego wykładowcę i specjalistę-praktyka, bardzo wysoko ocenianego przez uczestników dotychczasowych szkoleń za profesjonalizm i jasny sposób przekazywania wiedzy.
UWAGA!
Każdy uczestnik szkolenia ma zagwarantowaną pomoc poszkoleniową (możliwość kontaktu i konsultacji z wykładowcą) w nieograniczonym czasowo terminie.
1. Okres, z jakiego należy ustalać podstawę wymiaru zasiłków:
a/ podstawowy okres do ustalenia podstawy wymiaru,
b/ sposób postępowania przy krótszym okresie ubezpieczenia, w tym przypadku powstania niezdolności w pierwszym miesiącu ubezpieczenia,
c/ właściwa interpretacja sformułowania „pełne miesiące”,
d/ zasady postępowania przy nieobecnościach pracownika w miesiącach służących do ustalenia podstawy wymiaru zasiłków.
2. Wynagrodzenie zasadnicze i godziny nadliczbowe/ryczałt za godziny – ustalanie przeciętnego wynagrodzenia sprzed zachorowania z uwzględnieniem zasady uzupełniania:
a/ brak obowiązku ustalania podstawy wymiaru zasiłków przy przerwie krótszej niż miesiąc kalendarzowy,
b/ ustalanie podstawy wymiaru w przypadku braku 12 miesięcy ubezpieczenia – właściwa interpretacja sformułowania „pełne miesiące”,
c/ ustalanie podstawy w przypadku pracy równoległej u dwóch pracodawców lub u tego samego pracodawcy,
d/ ustalanie podstawy w przypadku zawarcia kolejnej umowy o pracę u tego samego pracodawcy.
3. Miesięczne składniki wynagrodzenia, np. premia, nagroda, dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny – wpływ tych składników na podstawę wymiaru zasiłków.
4. Sytuacje szczególne mające i nie mające wpływu na podstawę wymiaru zasiłków:
a/ podwyższenie wynagrodzenia,
b/ składnik wynagrodzenia przyznany na czas określony,
c/ zmiana etatu,
d/ zawarcie kolejnej umowy o pracę,
e/ zawarcie kolejnej umowy o pracę wraz z podwyższeniem wynagrodzenia,
f/ zawarcie kolejnej umowy z przerwą przypadającą na dzień świąteczny lub roboczy,
g/ jednorazowe wypłaty określonego składnika wynagrodzenia.
5. Zasady uzupełniania obniżonego wynagrodzenia za dni urlopu z powodu siły wyższej – Komunikat ZUS z dnia 19 września 2024r.!
6. Zasady postępowania przy nieobecnościach pracownika w miesiącach służących do ustalenia podstawy wymiaru zasiłków oraz sposób uzupełniania wynagrodzenia w zależności od jego rodzaju – stałe czy zmienne.
7. Dodatkowe składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne lub jednorazowe, które należy lub nie wolno wliczać do podstawy wymiaru zasiłków:
a/ sformułowania stosowane w przepisach o wynagrodzeniu, które decydują o możliwości wliczenia składników do podstawy zasiłków lub to uniemożliwiają,
b/ sposób postępowania przy braku jednoznacznego zapisu w przepisach o wynagrodzeniu.
8. Zasady uzupełniania składników wynagrodzenia miesięcznych:
a/ sposób pomniejszania składnika decydujący o możliwości uzupełnienia wynagrodzenia,
b/ wpływ braku jednoznacznego zapisu o proporcjonalnym pomniejszeniu na prawo do uzupełnienia składnika wynagrodzenia,
c/ zasada uzupełniania, gdy w miesiącu tego wymagającym był urlop wypoczynkowy.
9. Uzupełnianie przychodu za urlop bezpłatny i urlop opiekuńczy.
10. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne lub roczne:
a/ zasady przyjmowania składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru zasiłków,
b/ zasady uzupełniania tych składników wynagrodzenia,
c/ sposób postępowania przy braku wypłaty składnika za ostatni kwartał lub rok,
d/ sposób postępowania przy wypłacie zaliczkowej za ostatni kwartał lub rok,
e/ sposób postepowania przy zatrudnieniu krótszym niż cztery kwartały/rok.
11. Przeliczanie podstawy wymiaru zasiłku w przypadku tzw. utraconego składnika wynagrodzenia, czyli składnika przyznanego na ściśle określony czas – z uwzględnieniem zmienionej interpretacji ZUS w tym zakresie!
12. Zmienione stanowisko ZUS w przypadku przychodu z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, którego nie należy już uważać, że jest przychodem utraconym.
13. Sposób postępowania w przypadku zmiany wynagrodzenia w okresie służącym do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku oraz w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy.
14. Pytania uczestników i konsultacje z wykładowcą.
UWAGA!
Każdy uczestnik szkolenia ma zagwarantowany nieograniczony czasowo dostęp do konsultacji z wykładowcą.