Zapraszamy na szkolenie dotyczące zasad poprawnego ustalania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz podstawy wymiaru zasiłku z uwzględnieniem nowych interpretacji ZUS w 2024 roku.

Z tytułu niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy, ale prawo to przysługuje osobie ubezpieczonej i po spełnieniu dodatkowych warunków takich, jak chociażby upływ okresu wyczekiwania. Aby właściwie ustalić prawo do zasiłku, a następnie wysokość tego zasiłku, konieczne jest posiadanie wiedzy z zakresu i sposobu liczenia okresu wyczekiwania w zależności od charakteru ubezpieczenia chorobowego, sposobu liczenia 33 lub 14 dni prawa do wynagrodzenia chorobowego.

Dużą trudność sprawia obecnie nowy, bardziej rygorystyczny sposób otwierania nowych okresów zasiłkowych. Natomiast na końcu jest najtrudniejszy etap, czyli ustalanie podstawy wymiaru zasiłku, a trudność uzależniona jest od regulaminu i zasad wynagradzania u danego pracodawcy.  Do tego dochodzą jeszcze okoliczności zmiany wynagrodzenia, zmiany wymiaru czasu pracy i tzw. składniki utracone.

Ponadto niedawno ZUS poinformował o zmianach, które obowiązują w 2024 roku:
a/ w naliczaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
. Zmiana ta jest korzystna dla pracowników zawierających umowy cywilnoprawne z własnym pracodawcą. Nowe zasady należy stosować w bieżących sprawach, natomiast osoby ubezpieczone mają prawo do składania wniosków dotyczących wcześniejszych okresów. Po złożeniu takiego wniosku ZUS przeliczy podstawę i dopłaci różnicę w zasiłku. Z kolei płatnicy składek, którzy sami wypłacają zasiłki również muszą stosować te zasady.
b/ nowe stanowisko MRPiPS dotyczące podstawy wymiaru świadczeń chorobowych a zwolnienie od pracy – „siła wyższa”.

Na szkoleniu zostaną omówione wszystkie zagadnienia wraz z rozwiązaniem przykładowych sytuacji.