Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w szkoleniu, na którym szczegółowo omówimy obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych i przygotujemy zakłady pracy do zamknięcia roku 2024 w PDOF oraz zapoznamy ze zmianami na rok 2025.
Celem szkolenia jest uporządkowanie wiedzy niezbędnej do prawidłowego wypełnienia rocznych informacji PIT, tak aby zminimalizować ryzyko błędów i pomyłek.
Podatkowe zamknięcie roku 2024 w podatku PIT to analiza wszystkich zmian i przepisów istotnych z punktu widzenia zamykania roku i wejścia w nowy. Obowiązki dokumentacyjne, możliwości stosowania odliczeń czy ulg – o tym wszystkim w praktyczny sposób opowiemy, wypełniając z trenerem „krok po kroku” deklaracje PIT.
Szkolenie prowadzone jest przez eksperta-praktyka znanego Państwu z ubiegłorocznych szkoleń, wysoko ocenianego przez uczestników naszych dotychczasowych szkoleń podatkowych za merytoryczność, profesjonalizm i zrozumiały sposób przekazywania praktycznej wiedzy.
I. Prawidłowe sporządzanie informacji i deklaracji PIT za rok 2024 – rodzaje formularzy obowiązujących płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-11, PIT-4R i PIT-8AR, PIT-R):
2. Omówienie aktualnych wzorów, zasady ich wypełniania, forma i terminy ich przekazywania.
II. Przychody ze stosunku pracy – wypełnienie formularzy PIT, w tym m.in.:
1. Nieodpłatne świadczenia na rzecz pracownika a obowiązek zwiększenia przychodu w PIT- praktyczne przykłady.
2. Pracownik oddelegowany do pracy za granicę – przypomnienie zasad poboru zaliczek na PIT, prawidłowe sporządzanie informacji PIT-11.
3. Przychody z innych źródeł – rodzaje świadczeń pracowniczych kwalifikowanych do tego źródła.
4. Ulga dla seniora – bieżące problemy, najnowsze interpretacje, prawidłowe rozliczenie w zeznaniu PIT.
5. Kwota zmniejszająca podatek i pracownicze KUP w trakcie i po ustaniu zatrudnienia – zasady rozliczania w PIT.
6. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – limity zwolnień (świadczenia rzeczowe i pieniężne, zapomogi, dopłaty do wypoczynku), zakres zwolnienia – omówienie wybranych zagadnień.
7. PIT dla młodych – omówienie wybranych problemów.
8. Przychód podatkowy a podstawa naliczania składek ZUS – praktyczne przykłady!
9. Zasiłek macierzyński wypłacany dla osób korzystających ze zwolnienia PIT-0.
10. Rozliczanie zasiłku chorobowego w zeznaniu rocznym.
III. Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2, 4-9 ustawy, w tym z umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich – wybrane zagadnienia:
1. Kwota zmniejszającej podatek – zasady potrącania przez więcej niż jednego płatnika.
2. Ryczałtowe koszty uzyskania przychodu.
3. Umowy cywilnoprawne, przychody członków zarządu i rad nadzorczych – zasady rozliczania świadczeń w ramach osobiście wykonywanej działalności.
4. Podróż osoby niebędącej pracownikiem.
5. Diety i inne należności dla członków komisji wyborczych.
6. Dodatkowe świadczenia dla zleceniobiorcy a obowiązek wykazania w PIT-11.
7. Wydatki na dokształcanie zleceniobiorcy, menedżera a obowiązek sporządzenia PIT.
IV. Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy, w tym:
1. Należności wypłacane po zmarłym pracowniku (wynagrodzenia, odprawy pośmiertne, zapomogi, niespłacona pożyczka).
2. 50% KUP – zasady potrącania kosztów autorskich.
V. Przychody z Innych źródeł, w tym:
1. Zwolnienia z opodatkowania prezentów i nagród o wartości nieprzekraczającej 200 zł, a przekazanie świadczeń o wyższej wartości.
2. Zasiłki wypłacane przez płatnika – zasady wykazywania w informacji PIT.
3. Podatkowe skutki nieprawidłowości rozliczonych składek ZUS (społecznej i zdrowotnej).
VI. Pozostałe zagadnienia, w tym:
1. PIT-2 – zasady postępowania z wnioskami i oświadczeniami składanymi płatnikowi (forma, okres obowiązywania, zasady wypełniania).
2. Zwolnienie płatnika z obowiązku poboru zaliczki na podatek – katalog uprawnionych do złożenia wniosku i skutki w rocznym PIT.
3. Rozliczanie należności wypłaconych dla nierezydenta – wysokość podatku, rodzaje formularzy właściwość urzędów skarbowych.
4. Wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego za poszczególne miesiące, zgodnie z art. 28 Ordynacji podatkowej.
5. Wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagrody związane ze sprzedażą premiową – obowiązek wykazania w PIT, zasady stosowania zwolnienia.
6. Dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – zasady opodatkowania świadczeń wypłacanych osobom fizycznym.
VII. Zmiany na rok 2025.
VIII. Sesja pytań i odpowiedzi – czas dla uczestników szkolenia.